Siteler Hakkında
 
Ana Sayfa > Yardım Dökümanları

Yardım

Yardım Konuları Yönergeler • Wiki makalesi nedir?
  Wikiler özgürce herkes tarafından değiştirilebilirler. Bu özellik bilginin özgürce, kolayca paylaşılmasını sağlar. Siz de bilginizi bir wiki sayfasını düzenleyerek diğer insanlarla paylaşabilirsiniz. Yapılan her değişikliğin bir kaydı tutulur, gerektiği takdirde geçmiş sürümler kolayca yüklenebilir. Wikiler insanlığın hep birlikte bilgi ve deneyimlerini yazdığı bir ansiklopediye benzetilebilir.

  Siteler Hakkında'daki wiki makaleleriyse, web siteleri hakkında temel bilgileri verirler. Siteler Hakkında'da kayıtlı her web sitesinin bir wiki makalesi vardır. Bu wikiler de özgürce bilgi paylaşımını hedefler. Bilginizi klasik web sitelerindeki kısıtlamaların aksine wiki aracılığı ile paylaşabilirsiniz. Wiki makalerinde yapılan değişiklikler anında görünür.
 • Wiki makalesi nasıl oluşturulur?
  Her web sitesinin bir wiki makalesi vardır. Şimdiye kadar dizinimize kaydolmamış bir web sitesini "Site Kayıt" sayfasını kullanarak kaydedebilirsiniz. Söz konusu web sitesinin wiki makalesi kendiliğinden oluşacaktır.
 • Wiki makalesi nasıl düzenlenir?
  Her wiki sayfasında sunulan bilgilerin yanında "düzenle" linkleri vardır. Bu linkler aracılığıyla wiki sayfasını değiştirebilirsiniz. Yaptığınız değişiklikler anında görünür ve yapılan her değişiklik önceki sürümlere kaydedilir ve geri alınabilir. Aynı zamanda yapılan her değişiklikle ilgili kullanım bilgileri "Gizlilik Hakları" doğrultusunda kayıt altına alınır. Aynı zamanda yapılacak tüm düzenlemeler wiki makalesi yönergelerine ve wiki makalesi yazım kurallarına uygun olmalıdır.

  Wiki makalerini düzenlerken Siteler Hakkında'ya mahsus bazı metin düzenleme etiketlerini kullanabilirsiniz. Bu etiketler yardımıyla makalenizi gÖrsel olarak geliştirebilir, anlaşılırlığını arttırabilirsiniz.

  Wiki Düzenleme Kodları
  • Link vermek için: [http://www.siteadresi.com adres açıklaması]
  • Siteler Hakkında'daki bir kategoriye atıfta bulunmak için: [[kategoriismi]]
  • Yeni bir başlık yaratmak için: "Hakkında" kutusunun içinde ==Yeni Başlık==
  • Vurgulu yazmak için: '''Örnek vurgulu yazı'''
  • Eğik yazmak için: ''Örnek eğik yazı''
  • Liste yapmak için: [liste] *eleman 1 *eleman 2 *eleman 3 [listeson]
  • Sıralı Liste yapmak için: [liste] #eleman 1 #eleman 2 #eleman 3 [listeson] • Web sitemin wiki makalesinin bazı bilgileri neden gösterilmiyor?
  Bazı durumlarda web sitenizin wiki makalesinin bilgileri tam olarak gösterilmeyebilir. Bunu önlemek için aşağıdaki önerilere göz atabilirsiniz:
 • Wiki makalesi editörlüğü hakkında bilinmesi gerekenler nedir?
  Bilgiyi özgürce ve insanlığa yararlı olmak amacıyla paylaşmak amacındaki wiki makalesi editörlüğü an itibariyle wiki makalelerini düzenleyen herkese açıktır. Bir web sitesinin wiki makalesinin editörü olmak için o wiki makalesini düzenlemek yeterlidir. Bu imkan olmakla birlikte tüm düzenlemeler wiki makalesi yönergelerine ve wiki makalesi yazım kurallarına uygun olmalıdır.

  • Wiki Makalesindeki Editör Sıralamaları
   Sıralamalar editörlerin wiki makalesine yaptıkları katkıya göre belirlenir. Daha çok katkı yapan editör daha önce sırada görüntülenir. Katkıların hesaplanmasında kullandığımız teknoloji geliştirilme aşamasında ve zaman zaman hatalı çalışabilir. Katkıların yanlış hesaplandığı veya katkıların hesaplanmasının aldatma amaçlı bozulduğu durumları bize bildirebilirsiniz.
  • Kategorilerdeki Editör Sıralamaları
   Sıralamalar editörlerin o kategorideki web sitelerinin wiki makalelerine yaptıkları katkıya ve katkının yoğunluğuna göre belirlenir. Daha çok katkı yapan editör daha önce sırada görüntülenir. Katkıların yanlış hesaplandığı veya katkıların hesaplanmasının aldatma amaçlı bozulduğu durumları bize bildirebilirsiniz. • Wiki makalesi doluluk oranı nedir?
  Bir web sitesinin wiki makalesinin doluluk oranı wiki makalesi bilgilerinin ne kadar dolu olduğunu gösterir. Temel olarak "başlık, hakkında, iletişim, kategori, yorum" ana başlıkları altında bölümlendirilebilecek wiki makalesindeki tüm bölümler doğru ve yeterli biçimde doldurulduğu takdirde %100'lük bir wiki makalesi doluluk oranını erişilir.

  Wiki makalesi doluluk oranları web sitelerinin Siteler Hakkında'da listelendiği yerleri olumlu biçimde etkiler. Bazı servislerde ancak ve ancak wiki makalesi doluluk oranı belirli seviyelerin üzerindeki web siteleri listelenirler. Öte yandan doluluk oranının %75 seviyesine erişmesiyle birlikte hiçbir olumsuz durum kalmaz, %75 doluluk oranına ulaşmak için takribi olarak "başlık, hakkında, mail adresi, şehir, kategori" bölümlerini yeterli ve doğru doldurmak gerekir. Bu oranla birlikte siteniz tüm bölümlerde gösterilmeye yeterli bir seviyede demektir.
 • Gündemdeki wiki makalesi nasıl olunur?
  Gündemdeki wiki makaleleri, Türkiye ve dünyadaki web siteleri arasında gündemde olanları hızlıca takip etmenizi sağlar. Bir wiki makalesinin gündemdeki wiki makalesi seçilebilmesi için wiki makalesi doluluk oranı yüksek olmalıdır, wiki makalesi yönergelerine ve wiki makalesi yazım kurallarına uygun olmalıdır. Ayrıca aşağıdaki durumlardan en az birisine uymalıdır.

  • Kendi alanında bilinirlik.
  • Yeni bir web girişimi.
  • Özel bir tarih. (Mevlana'yla ilgili bir site Mevlana'nın doğum tarihinde gündeme gelebilir.)
  • Yeni bir ürün veya kampanya tanıtımı.
  • Ödüllü bir yarışma.
  • Gündemde çıkmaya değer çeşitli başka sebepler.

  O halde koşullara uygun bir wiki makalesi biliyorsanız veya siz bir tane yazdıysanız, bize her zaman bildirebilirsiniz. Gündemdeki wiki makalelerini geliştirmemize yardım ettiğiniz için teşekkür ederiz. • Takip etme özelliği nasıl çalışıyor?
  Takip etme özelliği siteye son gelişinizden bu yana olan gelişmeleri "yeni olaylar" başlığı altında bildirir. Hızlı, kullanışlı bir araçtır. Takip etmek istediğiniz bir wiki makalesindeki "takip et" linkine tıklamanızla wiki makalesi takip ettiklerinize eklenir. Bundan böyle bu wiki makalesi bir başkası tarafından düzenlenirse veya bir yorum alırsa, bu durum size "yeni olaylar" başlığı altında bildirilir.

  Takip ettiğiniz bir wiki makalesini artık takip etmekten vazgeçmek istiyorsanız, bunu wiki makalesinden veya hesabım sayfanızdan gerçekleştirebilirsiniz. Varsayılan olarak, herhangi bir wiki makalesini düzenlediğiniz anda otomatik olarak takip etiklerinize eklenir. Bu ayarı hesabım sayfanızdan değiştirebilirsiniz.
 • Beğendiklerim özelliği nasıl çalışıyor?
  Beğendiğiniz sitelerin wiki makalelerini beğendiklerinize eklersiniz, daha sonra beğendiklerinize kolayca ulaşabilirsiniz. Beğendiğiniz wiki makaleleri aynı zamanda profil sayfanızda da gösterilir, böylece beğenilerinizi de paylaşmış olursunuz.
 • Kütük bilgileri nedir, nasıl derleniyor?
  Farklı kaynaklardan alınan bilgilerin tek bir çatı altında sunulduğu kütük bilgileri bir web sitesi hakkında merak edilebilecek, o web sitesini değerlendirmemize yardım edebilecek tüm bilgileri aynı sayfada gösterir.

  • Sunucu
   Web sitesinin hangi sunucu teknolojisini kullandığını ölçer. Sunucu bilgisayarlar web sitelerinin üzerinde çalıştığı, dosyalarının fiziksel olarak üzerlerinde durduğu bilgisayarlardır. Sunucu bilgisayarlar genellikle web hosting firmaları tarafından sağlanır ve barındırılırlar. İyi sunucu bilgisayarlar web sitenizin çalışma hızını arttırırlar. Bunu ölçmenin en iyi yoluysa kütük bilgilerinde sayfa hızı özelliğine bakmaktır.

  • Sayfa Hızı
   Web sitesinin Türkiye'deki bir kaynaktan ana sayfasının yüklenme hızını ölçer. Ölçüm Türkiye coğrafyası temel alınarak yapıldığı için Türk kullanıcılarının kullanım hissini yansıtır. Örneğin, ana sayfasının boyutu 120 kb. olan bir web sitesi 3 sn.'de yükleniyorsa, sayfa hızı 120/3=40 kbs.'dir. özetle, web siteniz saniyede 40 kb.'lik bir hız yapabiliyordur. Yüksek değerler iyidir. Sayfa hızı "sunucunun, site kodlarının veya web hosting firmasının" hızına göre değişim gösterebilir.

  • DMOZ Kaydı
   Web sitesinin insanlar tarafından oluşturulan özgür web dizini Dmoz'da kayıtlı olup olmadığını kontrol eder. Dmoz'a kayıtlı olmak genelllikle iyi bir şey sayılabilir, bkz: Dmoz

  • Yayın Tarihi
   Web sitesinin tahmini olarak ne zaman yayına alındığını bulur. Buradaki yayın tarihi alan adının kaydedildiği tarihtir. Alan adının kaydedildiği tarihle şu anda üzerinde yayında olan web sitesinin yayına başlama tarihi farklılık gösterebilir. Yüksek yanılma payı olabilir.

  • Site Puanı
   Bir web sitesinin kütük bilgilerini farklı önem dereceleri altında değerlendiriyoruz. Kendiliğinden yapılan bu değerlendirmeler sonucunda "Site Puanı" ortaya çıkıyor. Bu değerlendirme "Google, Yahoo, Alexa, Dmoz, sayfa hızı, yayın tarihi, wiki makalesi doluluk oranı" baz alınarak bir algoritma aracılığıyla hesaplanıyor. Bu özellikleriyle kütük bilgileri tarafsız ve insan müdahalesi olmayan bir web sitesi değerlendirme aracıdır.

   Her wiki makalesinde yandaki gibi bir kütük raporu özet grafiği vardır. Bu grafik site puanına hızlıca göz atmanızı sağlar. Değerlerin yüksek olması iyidir.


  • Google Pagerank
   Google tarafından tescilli bir arama sonucu iyileştirme sistemidir. Temel olarak iyi web siteleri daha çok link alırlar ve tavsiye edilirler, bu linkler de Google Pagerank'i yükseltir. Google Pagerank, kullanım kolaylığı temel alınarak 0 ve 10 puan arasında değişir denebilir. Değerin yüksek olması iyidir, Google Pagerank hakkında daha fazla bilgi almak için, bkz: Google Teknolojisi

  • Yahoo'daki Sayfa
   Bir web sitesinin Yahoo arama motoru tarafından kaydedilmiş sayfa sayısını gösterir. Yahoo Site Explorer sayfasında "www.ornek.com" şeklinde yapılacak bir aramayla bulunabilir. Değerin yüksek olması iyidir, Yahoo'daki sayfa sayısını bulmak için, bkz: Yahoo Site Explorer

  • Yahoo Backlink
   Bir web sitesinin diğer web sitelerinden aldığı ve bunun Yahoo tarafından kaydedildiği linklerin sayısını gösterir. Yahoo Site Explorer sayfasında "www.ornek.com" şeklinde yapılacak bir aramayla bulunabilir. Bu sayfadaki seçeneklerde kontrol ettiğiniz sitenin kendisinden yine kendine verilmiş linkleri sayma ayarını uygulamalısınız. Değerin yüksek olması iyidir, Yahoo'daki backlink sayısını bulmak için, bkz: Yahoo Site Explorer

  • Alexa Sırası
   Tüm dünyadaki web siteleri arasında kullanım sıralaması yapan Alexa servisinin son üç aylık ortalama sırası. Alexa sırasının düşük olması iyidir, dünyadaki tüm siteler arasında özellikle ziyaretçi sayısı bakımından kaçıncı sırada olduğunuzu gösteren bir sıralamadır. Siteler Hakkında'daki kütük raporlarındaki "en iyiler sırası" özelliğinin karşılığıdır, bkz. Alexa • İyi kategori nasıl yazılır?
  İyi bir kategori seçmenin temel kuralı, seçtiğiniz kategorilerin web sitenizle veya firmanızla ilgili olmasıdır. İyi bir kategori ilgili olduğu gibi ziyaretçi veya müşterilerinize bilgi vermeli, yardımcı olmalıdır. Ancak bu şekilde sayfanızı ziyaret eden insanların ilgisini çekebilir ve hedefinizi gerçekleştirebilirsiniz. Unutmamanız gereken bir şey de Siteler Hakkında'da site başına en fazla 100 kategori yazılabileceğidir.

  Siteler Hakkında'daki tüm kategoriler Büyük Türkçe Dizin'deki kategorilerdir. Büyük Türkçe Dizin'deki kategorilerse ancak ve ancak onaylı oldukları zaman görüntülenirler. Tüm kategorileri henüz bitirmedik, bu anlamda bu devam eden bir süreç. Öte yandan hangi kategorilerin onaylı olduğunu bulmak için sitemizdeki arama özelliğini kullanabilirsiniz. İstediğiniz bir kelimeyi aradığınızda size arama sonuçlarında aynı zamanda onaylı kategorileri de önereceğiz.

  Kurallar ve İpuçları
  1. Alakasız kategoriler yazmayın.
  2. Kategorileri wiki makalesini düzenleyerek, "kategoriler" kutusuna yazın.
  3. Tüm kategoriler Büyük Türkçe Dizin'deki "konular, kişiler, bölgeler, markalar, ürünler, hizmetler" kural ve örnek kullanımlara uymalıdır.
  4. Sadece onaylı kategoriler listelenir.
  5. Onaylı bir kategoriyi bulmak için en yukarıdaki arama kutusunda konu, ürün veya hizmetinizi arayabilirsiniz. Onaylı olanlar önerilecektir.
  6. Kategori önerilmediyse, kategorinizin ilk birkaç harfini deneyebilirsiniz.
  7. Kategori önerilmediyse, kategorinizin eş anlamlı veya benzerlerini yazın.
  8. Benzeri kategoriler tek bir kategori altında listelenir, örneğin "buğday, buğday üretim, buğday üretimi, buğday üreticisi, buğday üreticileri, buğday üreten, buğday imalatı, buğday satanlar..." kategorileri tek onaylı kategorisi "buğday" kategorisidir.
  9. Herhangi bir ürün veya hizmeti belirli bir bölgeye veriyorsanız, bunu wiki makalenizin adres bilgilerinizde "şehir" seçeneğini seçerek yapabilirsiniz. Bu şekilde onaylı ürün ve hizmetleriniz seçtiğiniz şehirle otomatik olarak birleştirilecektir.
 • Web sitem arama ve/veya kategorilerde neden görünmüyor?
  Web sitenizin wiki makalesindeki kategorileri düzenleyerek arama sonuçlarında ve kategori sayfalarında derecenizi yükseltebilirsiniz. Siteler Hakkında'daki arama ve kategori sayfalarındaki sıralama Site Puanı'na göre yapılır. Aynı kategorideki daha yüksek dereceye sahibi bir web sitesi daha yukarıda görüntülenir. Bu durum bazı arama sonuçlarında ve kategorilerde web sitenizin hiç görünmemesine yol açabilir.

  Bunu önlemek için aşağıdaki önerilere göz atabilirsiniz:

  • Makalenin, wiki makalesi yönergelerine uygunluğunu kontrol edin.
  • Makalenin, wiki makalesi yazım kurallarına uygunluğunu kontrol edin.
  • Web sitenizin wiki makalesindeki bilgilerin doğruluğundan emin olun.
  • Web sitenizin wiki makalesinde kategorilerin doldurulduğundan ve bu kategorilerin sitenizin içeriğiyle ilgili olduğundan emin olun. Arama ve kategori listeleme sayfalarımız buradaki bilgilere göre şekillenir.
  • Sitenizin içeriğiyle ilgili, fakat daha az rekabetin olduğu kategorileri deneyin.
  • İlgisiz kategorilerle doldurulmuş web siteleri "Site Puanı" değeri değiştirilmeden kategori ve arama sonuçlarından çıkarılmış olabilir, bu durumda iletişim sayfamızdan sitenizin yeniden değerlendirilmesini isteyebilirsiniz.
 • Hangi siteler kabul ediliyor?
  Siteler Hakkında, çok ağırlıklı olarak Türkçe sitelerden oluşan bir web sitesi ansiklopedisidir. İçeriği Türkçe olmayan bir web sitesinin kabul edilmesi için, bu web sitesinin kendi alanında saygı duyulan bir web sitesi olması gerekir.

  • Öncelikle Türkçe İçerikli Siteler
   Bir web sitesinin Türkçe içerikli olup olmadığını meta etiketlerindeki yönlendiricilerden, bunların olmadığı ya da Türkçe'ye özgü olmadığı durumlardaysa sayfa içeriğinin çözümlesinden anlıyoruz. Aşağıdaki meta etiketler ve dil kodlarını kullanarak web sitenizin Türkçe olduğunu doğrulayabilirsiniz.

   Türkçe içeriklik olmayan siteler de dizine eklenebiliyorlar, ancak bu durumda Türkçe içerikli olmayan bir sitenin bazı bilinirlik, büyüklük ve kullanım şartlarını sağlaması gerekiyor.

   Türkçe Dil Kodu Örnekleri
   • <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1254">
   • <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-9">
   • <meta http-equiv="Content-Language" content="tr">
   • <html xmlns="...." xml:lang="tr" lang="tr"

  • Yetişkin İçerikli Olmayan Siteler
   Yetişkin içerikli siteler kabul edilmemektedir. Bu tür sitelere rastladığınız takdirde bildirebilirsiniz

  • Kök Alan Adları
   Siteler Hakkında, sadece kök alan adlarını ve istisna olarak üniversiteler, bilinen blog servisleri için alt alan adlarını kabul etmektedir. "www.siteadresi.com" kabul edilirken, "altalanadı.siteadresi.com" veya "www.siteadresi.com/dizin" kabul edilmemektedir. Burada olması gerektiğini düşündüğünüz alan adları için bize yazabilirsiniz.

   Kabul Edilen Alan Adları
   {.av.tr} {.bbs.tr} {.bel.tr} {.biz} {.biz.tr} {.co} {.com} {.com.tr} {.de} {.dr.tr} {.edu} {.edu.tr} {.eu} {.gen.tr} {.gov.tr} {.im} {.info} {.info.tr} {.k12.tr} {.me} {.mil.tr} {.name.tr} {.net} {.net.tr} {.org} {.org.tr} {.pol.tr} {.tc} {.tel.tr} {.tsk.tr} {.tv} {.tv.tr} {.us} {.web.tr}

   Alt Alan Adları Kabul Edilen Alan Adları
   {.blogcu.com} {.blogger.com} {.blogspot.com} {.edu} {.edu.tr} {.typepad.com} {.wikipedia.org} {.wordpress.com}

  • Kötü Niyetli Olmayan Siteler
   Kötü niyetli yazılımları yaymak için hazırlanan web siteleri, yasal olmayan içerikleri sunan web siteleri, burada sayılmayan sebeplerle, fakat genel ahlaka veya iş ahlakına aykırı olarak hazırlanan web siteleri Siteler Hakkında'ya kabul edilmemektedir, rastlanıldığında kaldırılmaktadır. Bu tür sitelere rastladığınız takdirde bildirebilirsiniz.
 • Örnek wiki makalesi nasıl olunur?
  Örnek wiki makaleleri wiki makalesi doluluk oranı yüksek, wiki makalesi yönergelerine ve wiki makalesi yazım kurallarına uygun olmalıdır. Örnek wiki makaleleri genellikle firma web sitelerinden seçilir. Dikkat edilecek başka bir kural iletişim bilgilerinin tam ve doğru olmasıdır. Söz konusu olan bir firmaysa wiki makalesinin kategorilerinde konu, ürün ve hizmetlerin doğru ve yeterli olması gerekir.
 • Birden fazla web sitesi aynı kişi/firmaya aitse ne olur?
  Birden fazla web sitesi aynı kişi/firmaya ait olabilir.

  Farklı Konu ve Alanlardaki Siteler
  Bu durumdaki web siteleri birbirinden bağımsız şekilde işleyen farkı konu ve alanlardaki web siteleridirler. Her web sitesinin kendine özgü bir wiki makalesi olmalıdır. Ancak web sitelerinin iletişim bilgileri aynı kişi/firmaya ait olmalarından dolayı aynı olabilir. Bunda bir sakınca yoktur. Buradaki önemli nokta iletişim bilgilerinin tam ve doğru şekilde olmasıdır.

  Benzer Konu ve Alanlardaki Siteler
  1. Birden fazla web sitesi sahipliğinin asıl amacı yanıltma, arama motorlarından ziyaretçi kazanmak vb. amaçlar olabilir. Bu durumdaki web sitelerinin kendine özgü wiki makalesi olmasına gerek yoktur; çünkü gerçek bir web sitesi olarak değerlendirilemez.
  2. Birden fazla web sitesi sahipliğinin amacı konuyla ilgili insanlara yararlı bilgiler vermek, bir yandan da ziyaretçi kazanmak olabilir. Bu durumdaki web siteleri wiki makalesi yönergelerini sağladıkları takdirde, aynı zamanda ilgilenilen/yaşayan siteler oldukları takdirde kendine özgü wiki makalesine sahip olabilir.

 • Birden fazla adres aynı siteye yönlendirilmişse ne olur?
  Birden fazla adres aynı web sitesini işaret ediyor olabilir. Bu durumda söz konusu web sitesi adreslerinden ancak bir tanesinin wiki makalesi yazılabilir. Seçilecek web sitesinin wiki makalesi yazılır, bir tür sahte/gereksiz/yönlendirme sitesi olarak çalışan diğer web sitelerineyse wiki makalesi yazılmaz. Wiki makalesi yazılacak ana site olarak seçilen sitenin seçiminde hangi sitenin gerçek web sitesi olarak ön plana çıkarıldığı, web sitesinin bilinirliği, kütük raporu gibi durumlar incelenir.
 • Bilgileri oluştururken yararlandığınız servisler nedir?
  Siteler Hakkında aşağıdaki servislerden yararlanır, kullanılan servislerin hakları sahiplerine aittir. Sıralama alfabetik olarak yapılmıştır.

 • Whois bilgisi ne demektir, bu bilgiler nasıl kaldırılabilir?
  Whois bilgisi alan adı sahibi ve teknik yöneticisi vb. iletişim bilgilerini gösterir. Kamuya açık kaynaklardır. Alan adının kaydedildiği kayıtçı firmaya verdiğiniz bilgiler esas alınarak oluşturulur. Bu bilgilerde kamuya açık olmak ilkesi esastır, bunlar arsaların kime ait olduğunu gösterir tapu kayıtları gibidirler. Alan adınızın whois bilgilerinde adres, telefon numarası gibi kişisel bilgileriniz yayınlanıyorsa bu durumun nedeni alan adınızı satın alırken bu bilgilerin kamuya açık olacağını kabul etmenizdir.

  SH, tıpkı who.is, whois.sc, kimindir.com, whois.com.tr vs. yüzlerce servis gibi whois sorgulaması yapılan bir bilgi kaynağıdır. Sonuç olarak alan adı sahibi tarafından kamuya açık olarak paylaşılan whois bilgilerinin sorgulanmasını sağlamaktadır.

  Öte yandan alan adı satın alırken kişisel iletişim bilgilerinizi saklamak için uygulamada şöyle bir imkan vardır. "Whois Privacy" olarak anılan bu imkandan aşağıdaki adımları izleyerek yararlanabilirsiniz.

  Alan Adı Bilgileri Nasıl Gizlenir/Kaldırılır?
  1. Alan adınızı satın aldığınız/kaydettirdiğiniz firmadan alan adı bilgilerinizin gizlenmesini talep edin. (Birçok firma bu işlem için belirli bir yılık ücret alacaktır.)
  2. Bilgilerinizin gizlendiğini parantez içindeki sitelerde kontrol ederek doğrulayın. (who.is, kimindir.com, whois.com.tr, whois.sc)
  3. Bizimle iletişime geçerek hangi tarihli whois bilgilerinin kaldırılmasını istediğinizi belirtin.

 • Wiki makalelerinde uyulacak yönergeler nedir?
  Bir wiki makalesi aşağıdaki yönergelerin hepsine aynı anda uygun olmalıdır.

  • Faydalı ve bilgi açısından zengin bir wiki makalesi oluşturun.
  • Wiki makalesini onu okuyacak insanlara yararlı olmak ve bilginizi paylaşmak için yazın, arama motorları için değil!
  • Web sitesinin tanıtımını yapın, çöp anahtar kelimeler veya başka tekniklerle reklamını değil.
  • İyi niyetli ve tarafsız paylaşımda bulunun.
  • Cilalı Taş Devri'ni yeniden keşfetmeyin, Örnek ve gündemdeki wiki makalelerini temel alın.
  • Birden fazla web sitesi sahibi olmakla ilgili kurallara uyun. (Kural 1, Kural 2)
  • Kategori yazmakla ilgili kurallara uyun. (Kategori Kuralları ve İpuçları)
  • Wiki makalesi yazım kurallarına uyun. (Yazım Kuralları)
 • Wiki makalelerinde uyulacak yazım kuralları nedir?
  Wiki makaleleri son derece sıkı şekilde Türkçe dilbilgisi ve anlatım kurallarına uygun olmalıdır. Wiki makalesi düzenlerken her zaman aklımızda olacak genel kuralımız budur. Öte yandan Siteler Hakkında kendi alanında yenilikçi bir web sitesidir. Yenilikçiliğinden dolayı da kendine has bazı yazım kuralları vardır. Aşağıda wiki makalesi düzenlerken size yardımcı olacak bazı dökümanları bulabilirsiniz.

  Başlık Nasıl Yazılmalı?

  • Tamamı büyük harflerden oluşan başlıklar yazmayın.
  • Çöp anahtar kelimelerden oluşan başlıklar yazmayın.
  • Başlıktaki kelimelerin ilk harfleri büyük, diğer harfleri küçük olmalıdır. Ancak kısaltmalar büyük harflerle yazılabilir. (TBMM, İLEF veya A.Ş., T.C.) Yine bağlaçlar harfleri küçük yazılmalıdır. (Çelik Makine - Tarım ve Zirai Makineler İmalatı)
  • Başlıklar web sitesi hakkında bilgi verici olmalıdır.
  • Başlıklar web sitesinin konusu ve/veya sahibi kişi/firmayla ilgili olmalıdır.
  • Başlıklar bir web sitesinin ismi gibidir, kısa ve özet biçimde olmalıdır.
  • Sloganlar "-" ifadesiyle ayırılarak eklenir. (Petarkadaş - En İyi Arkadaşımın Sitesi)
  • Şirket isimlerinden oluşan başlıklarda sadece şirketin türünü belirten kısaltmalar kullanılabilir. (Ltd. Şti., A.Ş.)

  Slogansız Başlık Örnekleri
  Bu başlık şeklinde sadece web sitesinin/firmanın ismi veya web sitesinin alan adının açılımı yazılır.

  • Mevlana Celalettin Rumi (mevlana.com)
  • Bayandan Direksiyon Eğitimi (bayandandireksiyonegitimi.com)
  • Eras İnşaat ve Ticaret Ltd. Şti. (erasinsaat.com.tr)

  Sloganlı Başlık Örnekleri
  Bu başlık şeklinde web sitesinin/firmanın ismi, web sitesinin alan adının açılımı yazılır ve "-" işaretinden sonra slogan da yazılır. Slogan gerçekten de slogan niteliğinde olabileği gibi web sitesinin isminden sonra kısaca tanımlayan bir "bu site nedir, ne yapar?" sorularının cevabı da olabilir.

  • Foxy Turkey - Kurnazım, Kurnazsın, Kurnaz (foxyturkey.com)
  • Madde Bağımlısı - Madde Madde Listeler (maddebagimlisi.com)
  • Atlantis Yapı - Amerikan Evleri ve Yapı Malzemeleri Üretimi (atlantisyapi.com)

  Hakkında Bilgileri Nasıl Yazılmalı?

  • Türkçe dilbilgisi kurallarına uyun.
  • Tamamı büyük harflerden oluşan hakkında bilgileri yazmayın.
  • Çöp anahtar kelimelerden oluşan hakkında bilgileri yazmayın.
  • Hakkında bilgileri web sitesi hakkında bilgi verici olmalıdır.
  • Hakkında bilgileri web sitesinin konusu ve/veya sahibi kişi/firmayla ilgili olmalıdır.

  İletişim Bilgileri Nasıl Yazılmalı?

  • Adres açık biçimde yazılmalıdır.
  • Adres bilgileri sadece Türkiye'deki adresler için geçerlidir, yurtdışı adresler boş bırakılmalıdır.
  • Adres sadece adres bilgilerinden oluşur, ticari ünvan eklenmemelidir.
  • Adres sadece tek bir adresten oluşur. Birden fazla adrese sahip bir web sitesi/firma merkez adresini yazmalıdır.
  • Telefon ve faks alan kodu dahil olarak yazılmalıdır.
  • Şehir seçimi "şehir seçme" form öğesinden yapılmalıdır.
  • Kısaltmalar yandaki gibidir, başka kısaltma yapılmaz. (Bulvar: Blv. - Cadde: Cad. - Mahallesi: Mah. - Sokak: Sk. - Apartmanı: Apt.)
  • Posta kutusu ilçe ve şehirden hemen Önce kısaltmasız yazılır. Örnek: Soylu Mah. 65 Sk. No:34/7 06500 Çankaya/Ankara
  • İlçe ve şehire ek olarak mahalle/bölge yandaki gibi yazılır. Örnek: Altan Erbulak Sk. Maya Han No:10/2 Mecidiyeköy Şişli/İstanbul
  • Adres ve daire numaraları yandaki gibi yazılır. Örnek: No:9/6 veya birden fazla numara varsa: No:9/6-7
  • Adrese ek bir açıklama yandaki gibi yazılır. Örnek: Civar Mah. Gülbahçe Sk. No:4 Karatay/Konya (Mevlana Müzesi Arkası)

Sponsor: sadece hosting | Destekliyoruz: menü burada

Hakkımızda  -  Yardım  -  Yasal  -  Site Kayıt   

©2017 Siteler Hakkında 0-0.002